Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(31. 10. 2015 05:29) Reagovat
10 let řeším odstraňování bradavice na plosce chodidla. Zkusila jsem přírodní medicínu, vypalování dusíkem, různé mastičky z lékárny i od kožní, dlouhodobě užívala hlívu, nechala si ji i chirurgicky vyříznout. 14 dní jsem chodila o berlích, protože jsem na nohu nemohla došlápnou. Prý jsem jí měla 1,5 cm do hloubky. Ještě po půl roce jsem kulhala a začala se smiřovat s ustavičnou bolestí. Na chirurgii mi řekli, že je bradavice odstraněna a že mě bolí jizva. Po roce se mi bradavice vrátila, nebo spíš byla neúplně vyříznuta, je na stejném místě. Uvažuji, co s ní dál, možná bych ty velké bolesti při chirurg.zákroku zase vydržela, ale KDYBY NĚKDO PORADIL, KDE JE OPRAVDU ODBORNÉ CHIRURGICKÉ ODDĚLENÍ A MÁ S TÍM JEN DOBROU ZKUŠENOST. Když se to prý odstraní celé, měla by zmizet.Četla jsem všechny ty rady, ale domnívám se, že pokud mám kořeny hluboko rozlezlé, že nemůže pomoct ani pinzeta, ani odloupnutí po česneku apod...Poradí mi někdo?
(19. 11. 2015 09:12) Reagovat
Dobrý den,paní Jano mám úplně ten samý problém jako Vy vyzkoušel jsem snad všechno teď aplikuji Verrumal a je to dost bolestivé. Máte nějaké řešení. Děkuji za odpověď.
Arlette, (04. 07. 2016 11:09) Reagovat
Have more visitors to your internet site and much more value from your own PPC spend with one of these Google Google:Adwords: https://www.google.com/adwords/how-it-works/ tutorials.
Shavonne, (13. 07. 2016 23:59) Reagovat
As it ended up, these menial assignments didn't last just couple of days nevertheless for over a year. If you then have a plan which How Old Is Donald Trump And Wife: https://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump relaxing in your head asking you to do simply WORK IT.You can perform it in your own home or anywhere with the matter.
Vít Herman, (17. 11. 2016 18:55) Reagovat
Také se mi jedna bradavice objevila na plosce nohy asi před rokem a půl. Nejdřív jsem zkoušel Kolodium Forte. To nezabralo, tak jsem vyrazil na dusík. Dal jsem to čtyřikrát, ale objevovala se znovu - zřejmě se dusík nedostal zcela do hloubky (při aplikaci jsem nic necítil, asi protože odumřelá kůže nebyla zcela odstraněna). Až po čtvrtém pokusu jsem (jakmile se vytvořil strup po vyříznutí) začal natírat znovu Kolodium Forte, ale s důkladným odstraněním odumřelé kůže (po namočení postiženého místa v silném roztoku soli na přibližně 1 hodinu každý den večer). Tuto proceduru jsem prováděl asi 6 týdnů - už to vypadalo jinak a v jednu chvíli se zdálo, že už bradavice téměř zmizela (asi po 6 týdnech leptání a odstraňování odumřelé kůže). Nicméně nezmizela úplně, tak jsem ještě jednou podstoupil dusík. Tentokrát jsem už při aplikaci cítil silnou bolest - možná v tom byl rozdíl oproti předchozím pokusům. Po tomto posledním dusíku se již bradavice znovu neobjevila. Co přesně z mojí léčby zabralo není jisté. Ale zdá se mi, že pokud nezabere nic jiného, je dusík možné řešení - ale určitě musí být důkladně odstraněna odumřelá kůže, aby dusík pronikl do hloubky a zničil úplně všechny viry. Jinak nejspíš neodstraní všechny viry a bradavice naroste znovu. Tak "good luck" všem kdo ještě nezvítězili.
Eliška, (15. 03. 2017 20:43) Reagovat
Hezký den, taky se potýkám s bradavicí na noze a nemůžu se jí zbavit... Našla jsem na internetu článek o tom, že se dá bradavice vyléčit i přírodní cestou - speciální směsí éterických olejů pod názvem Fytosan od firmy Originalatok. Nemáte s tím někdo dobrou zkušenost? Už se mi nechce kupovat nefungující a neosvědčené přípravky...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bradavice.org
Kontakty