Úvod Co je dobré vědět o bradavicích?

Co je dobré vědět o bradavicích?

Bradavice (verrucae), nezhoubné nádorky se nevytvoří jen tak samy o sobě. Všechny jejich typy jsou způsobeny lidským papillomavirem (HPV), který je přenosný. Kromě jejich vzhledu se liší i inkubační dobou, některé se mohou objevit pár týdnů po nákaze, u jiných trvá inkubace několik měsíců (až dvacet). Tvar, velikost, barva i místo výsevu bradavic jsou dány jejich typem. Je znám větší počet typů bradavic, mezi nejznámější však patří: 
  • Pravé (obecné) bradavice. Jsou charakteristické svým zdrsnělým a hrbolatým povrchem. Mohou se vyskytovat ojediněle (většinou), ale i ve shlucích.

Při neodborném pokusu o odstranění nebo škrábáním se často roznesou na jiná místa na těle a vytvoří tak dceřiné bradavice. Vyskytnou li se pravé bradavice na ploskách nohou jsou velmi bolestivé. Chůzí a tělesnou zátěží jsou totiž zatlačovány dovnitř chodidla, kde vytváří zrohovatělé trny, způsobující palčivou bolest. Na povrchu se jeví jako červenohnědé body.

  • Ploché bradavice. Jsou to drobné útvary s plochým povrchem. Mají barvu kůže s větším leskem. Převážně se vyskytují na obličeji, např. na čele, nose i tvářích. Na pohmat jsou nebolestivé.
  • Molluska. Tyto bradavice jsou kulovitého tvaru, jejich povrch je hladký s malou prohlubní uprostřed. Tím je tento typ bradavic charakteristický. Zabarvení může být různé, od tělové barvy až po růžovou či nažloutlou. Manifestují se ve skupinách (vždy několik bradavic pohromadě), nejčastěji na břiše či v okolí genitálu. Jejich velikost se pohybuje zhruba od 0,5cm až po 2cm. Bradavice tohoto typu se mohou rychle množit, takže není výjimkou, že pacient přijde k lékařskému ošetření i s několika desítkami.
  • Kondylomata (genitální bradavice). Pro kondylomata je charakteristický jejich „květákovitý“ vzhled. Jakoby se jednotlivé bradavice prorůstaly a slévaly v jednu větší. Šíří se rychle a výlučně pohlavním stykem. Jsou tedy vysoce infekční. Mohou se vyskytovat na kůži v okolí genitálu a řitního otvoru, ale i na sliznici. Kondylomata postihují obě pohlaví jedinou ochranou proti nim je vyhnout se sexuálnímu aktu s postiženým člověkem (kondom nepomůže).

Diskuse (33 komentářů)

(30. 01. 2012 12:15) Reagovat
Bradavice jsou někdy běh na dlouhou trať. Měla jsem je jako malá, pořád se mi vracely a vypalávní dusíkem bylo fakt super zážitek.
(11. 03. 2012 21:22) Reagovat
Môjmu synovi pomohla "terapia" banôánovými šupkami, ktoré som mu prilepila každý večer na ruku. Minule som mu to obstrihala, už to vyzerá dobre. Trvalo to hádam aj 3 mesiace, ale vyhol sa dusíku.
(18. 04. 2012 13:29) Reagovat
A to jste mu ty banánové šlupky přikládala fakt každý den? Funguje to tedy až po třech měsícíh? Četla jsem někde na internetu, že je k sehnání bez lékařského předpisu preparát, se kterým se stačí pomazávat každý večer a taky se zbavíte bradavic bez dusíku. Nevím ale jak dlouhá tato léčba je.
(02. 10. 2012 17:58) Reagovat
A banánové šlupky skutečně pomáhají? Tomu se mi nějak nechce věřit...
(20. 02. 2013 10:12) Reagovat
Banánové slupky? To mi přijde jako nějaký fake. Zkouším se zamýšlet a nenapadá mi žádná souvislost, která by mohla na tom fungovat.
(07. 01. 2015 08:50) Reagovat
Také jsem jako malá zažila několikrát vypalování bradavic. Bylo to fakt nepříjemné a hlavně jsem je měla na chodidle, takže jsem téměř pak nemohla chodit. Vždycky, jak jsem viděla dusík, tak mi bylo špatně.
(20. 04. 2012 13:55) Reagovat
Já sice nevím, co pomáhá na bradavice, ale rozhodně bych se vyhnula tekutému dusíku. bolí to, je to nepříjemné a nevím, jak vám, ale mě to nepomáhalo. Bradavice se vždy vracely.
(25. 05. 2012 09:11) Reagovat
Jako malé mě vypalovali bradavaci hodněkrát a nemám na to zrovna pěkný vzpomínky. Nic příjemného. Ještě teď je mi zle, když si vzpomenu, jak doktor otevřel tu pikslu s dusíkem, namočil špejli s vatou a...Fuj. Dnes už jsou efektivnější metody. Naštěstí.
(27. 08. 2012 09:34) Reagovat
A když přijdete ke kožaři, můžete si vybrat, jakou chcete metodu léčby? Jestli třeba, když vám řekne, že to vypálí dusíkem, jestli se můžete ohradit, že chcete něco méně bolestivého.
(04. 10. 2012 06:40) Reagovat
Když jsem byla u kožaře s bradavicemi (už je to cca 10 let zpátky), tak automaticky přistoupil k vypalování. Ani jsem nevěděla, jestli něco jiného existuje. Možná v té době ještě ani neexistovalo.
(01. 11. 2012 16:19) Reagovat
Už bych si nenechala vypalovat bradavice. Je to strašný a jak tak kolem koukám, není to jen můj názor. Bradavice jsem v minulosti měla, ale už je to také hodně dávno.
(09. 01. 2013 07:36) Reagovat
To je fakt. Také si vzpomínám, že jsem kdysi chodila na vypalování bradavic. A že jsem jich měla hodně (na noze). bylo to nepříjemné. Nemohla jsem pak skoro ani chodit.
(11. 02. 2013 07:21) Reagovat
Na vypalování bradavic jsem byla jednou jako dítě a stačilo mě to. Je to hodně nepříjemné.
(17. 04. 2013 05:50) Reagovat
Já si právě vypalování bradavic jako dítě užila hodně a bylo to opravdu hodně nepříjemné. Pořád se mi to vracelo. Po vypalování se mi puchýřky plnily krví - měla jsem to totiž na chodidle. Hrozný.
(20. 08. 2015 18:47) Reagovat
Vypalovali mi bradavice rok týden co týden, nakonec se máma naštvala, dala mi na tu největší z hruba dvaceti co jsem měla po nohách náplast na kuří oka, nechala jí tam tři dny, puchýř natvrdo odstřihla, dovnitř mi nalila kysličník, jodisol, líh. Skákala mi noha ale do týdne jsem neměla jednu jedinou. Sice jsem se u toho málem počůrala ale už to bylo opravdu zoufalý a máma se prostě naštvala a šla na to tvrdě. Sice hrůza ale jsou pryč.
(26. 04. 2013 06:07) Reagovat
Já jsem sice u lékaře nikdy neprotestovala, ale myslím, že vás nemůže nutit k vypalování, když nechcete. Ovšem jak na to zareaguje, to je věc druhá. Asi hodně záleží na konkrétním lékaři.
(10. 05. 2013 05:15) Reagovat
Náš syn má bradavice na noze každou chvíli. Nevíme co s tím. Pořád se mu to vrací. Přemýšlela jsem, jestli by nepomohla nějaká očista organismu či co. Hodně se teď o tom mluví, ale nevím jak na to? Nebo bysme měli zkusit něco jiného? Vůbec nevím...
(16. 05. 2013 08:29) Reagovat
My jsme to hodně řešili, když byla dcera malá a měla každou chvíli bradavice, ale nic moc nefungovalo. Možná se ale situace zlepšila. Zeptejte se v lékárně.
(13. 06. 2013 09:20) Reagovat
Bradavice se asi liší i svou odolností. Od hodně lidí je slyšet, že bradavice se jim i po vypalování dusíkem vracely. Já byl na vypalování bradavic jednou a měl jsem klid.
(01. 11. 2013 19:57) Reagovat
Na noze meho syny jsem nasla dve bradavice jenda byla jak se rika mama.doktorka nam doporucila kyselinu mravenci..na recept v lekarne na redi a kazdy vecer podavame.do tri tydnu byl pokoj.doporucuji
(22. 09. 2013 09:22) Reagovat
ahoj mimu synovy je dva a pul roku nekde chytil infekcni bradavice uz sme byli ctyrikrat na skrabani a jak mile se tam zaponene jedna tak se mu jich s toho udela klidne deset a ma uz je znova a ja uz sem bezradna protože jak trpi bolesti a tece s nej krev není to nic prijemneho
(03. 10. 2013 08:57) Reagovat
A to se rozlišují normální bradavice a infekční nebo je to jedno a to samé? Jde mi o to, že u těch "normálních" pomáhá i tinktura s lékárny. to si myslím, že by asi bylo pro tak malé dítě lepší. Držím palce, ať se jich váš synek rychle zbaví.
(09. 06. 2014 08:49) Reagovat
Tak já jsem byla na tom, že všechny bradavice jsou infekční, ale jestli se liší nějak podle toho, co je způsobuje, to nevím. Já je měla dlouhou dobu. Pořád se mi objevovaly na chodidlech. Dlouho jsem se jich nemohla zbavit a pořád jsem chodila na jejich vypalování.
(07. 07. 2014 17:50) Reagovat
A nakonec jste se jich zbavila vypálením, nebo bylo třeba použít jiné metody? Já si totiž říkám, jestli když se bradavice neustále vrací, jestli má smysl nechávat si je pořád dokola vypalovat. Bolí to, člověka to omezuje a dlouhodobej efekt to nemá.
(02. 09. 2014 07:06) Reagovat
Mě třeba vypálení bradavic pomohlo, ale moje kamarádka také dříve chodila na vypalování a opakovaně. Nakonec si koupila něco v lékárně a zbavila se bradavic sama, takže pokud si necháte bradavice vypálit a vrátí se vám, uvažovala bych o jiných metodách.
(01. 12. 2014 07:02) Reagovat
Já nemám ani tak velký problém se zbavováním bradavic, ale spíš mě štve, že se mě pořád tvoří nové. Co udělat, aby tomu tak nebylo? Je třeba něco brát na posílení imunity? Nebo to v imunitě není? Je vůbec něco, co by pomohlo, nebo se touto otázkou lékařská věda vůbec nezabývá?
(01. 05. 2015 17:25) Reagovat
Mě na bradavice zabraly homeopatika. Už nevím, jak dlouho jsem je brala, ale neberu je už deset let a nikdy se mě už bradavice nevrátila. Vím, že mnozí lidé na ně moc není, ale mě skutečně pomohly a právě na ty bradavice.
(09. 06. 2015 02:30) Reagovat
Já byla jako malá na vypalování dusíkem na 2 bradavice na jedné noze. U té druhé jsem už pofňukávala a nohou cukala. Mohly být tak do 0,4 mm velký. Pak dvacet let klid. Pak se mi objevila jedna mrcha na chodidle a v lékárně jsem si koupila KOLODIUM a zbavila se toho, ale ve výsledku to bolelo více a déle jak jednorázový dusík. V návodu bylo použít jen jednu kapku na bradavice a Já si řekla, když už tak už, jistota je jistota, hlavně ať se toho zbavím. Konec terapie bolel jak prase. S mým 5-ti letým synem jsem byla na kožním, na nožičce měl 2 pupínky, jako beďary, zprvu je ani doktorka nenašla. ..Šup šup dusík a Já čekala, jaký bude rachot, ale kluk se po celou dobu smál. Sestra přestala psát a i doktorka koukala, prej tam ještě takového tvrďáka neměli. . Akorát při stoupnout mu úsměv trochu pohasl, trochu pokulhával. ..
(30. 10. 2015 08:47) Reagovat
Takže stále ještě "vede" dusík na kožním? Já jsem s ním užila svý. bradavice jsem měla hodně na noze a tím, že jich tedy hodně vypalovali, tak to i dost bolelo. Říkala jsem si, že dneska už asi mají něco sofistikovanějšího...:)
(15. 02. 2016 22:02) Reagovat
Já mám bradavice pod levým prsem a zespoda i na něm.Je jich tam strašně.Občas se udělá jedna malá a já jí utrhnu.Ale vím,že se to nemá,pak se rozlezou.Někde jsem slyšela i přikládat česnek.U mě už to vidím tak,že musím co nejdříve na kožní.Moc to svědí a teď do toho ta podprsenka,tak to je potom dost bolestivé a svědivé.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bradavice.org
Kontakty