Úvod Co je dobré vědět o bradavicích?

Co je dobré vědět o bradavicích?

Bradavice (verrucae), nezhoubné nádorky se nevytvoří jen tak samy o sobě. Všechny jejich typy jsou způsobeny lidským papillomavirem (HPV), který je přenosný. Kromě jejich vzhledu se liší i inkubační dobou, některé se mohou objevit pár týdnů po nákaze, u jiných trvá inkubace několik měsíců (až dvacet). Tvar, velikost, barva i místo výsevu bradavic jsou dány jejich typem. Je znám větší počet typů bradavic, mezi nejznámější však patří: 
  • Pravé (obecné) bradavice. Jsou charakteristické svým zdrsnělým a hrbolatým povrchem. Mohou se vyskytovat ojediněle (většinou), ale i ve shlucích.

Při neodborném pokusu o odstranění nebo škrábáním se často roznesou na jiná místa na těle a vytvoří tak dceřiné bradavice. Vyskytnou li se pravé bradavice na ploskách nohou jsou velmi bolestivé. Chůzí a tělesnou zátěží jsou totiž zatlačovány dovnitř chodidla, kde vytváří zrohovatělé trny, způsobující palčivou bolest. Na povrchu se jeví jako červenohnědé body.

  • Ploché bradavice. Jsou to drobné útvary s plochým povrchem. Mají barvu kůže s větším leskem. Převážně se vyskytují na obličeji, např. na čele, nose i tvářích. Na pohmat jsou nebolestivé.
  • Molluska. Tyto bradavice jsou kulovitého tvaru, jejich povrch je hladký s malou prohlubní uprostřed. Tím je tento typ bradavic charakteristický. Zabarvení může být různé, od tělové barvy až po růžovou či nažloutlou. Manifestují se ve skupinách (vždy několik bradavic pohromadě), nejčastěji na břiše či v okolí genitálu. Jejich velikost se pohybuje zhruba od 0,5cm až po 2cm. Bradavice tohoto typu se mohou rychle množit, takže není výjimkou, že pacient přijde k lékařskému ošetření i s několika desítkami.
  • Kondylomata (genitální bradavice). Pro kondylomata je charakteristický jejich „květákovitý“ vzhled. Jakoby se jednotlivé bradavice prorůstaly a slévaly v jednu větší. Šíří se rychle a výlučně pohlavním stykem. Jsou tedy vysoce infekční. Mohou se vyskytovat na kůži v okolí genitálu a řitního otvoru, ale i na sliznici. Kondylomata postihují obě pohlaví jedinou ochranou proti nim je vyhnout se sexuálnímu aktu s postiženým člověkem (kondom nepomůže).

Diskuse (33 komentářů)

oli, (09. 04. 2016 18:09) Reagovat
Je možné si vyčistit organismus, aby se už bradavice nevraceli? Nebaví mě pořád jen bojovat přímo s nimi. Musí to přeci jít nějak jinak. :sad:
iveta, (19. 04. 2016 12:24) Reagovat
Má dcera má bradavice ,,šli jsme k lékaři a brala jí to dusíkem ale druhý dem měla ještě víc .Navrhli jsme odstranit to chirurgicky ,,měli jsme nástup včera ale strašně se bála ,tak že nenastoupila ,,skouším dávat česnek naloženy v octu ,,četla jsem otom na internetu tak sem zvědava jestli to pomuže
Pavel, (02. 06. 2016 07:17) Reagovat
On si člověk kolikrát s bradavicemi zkusí, kort malý děti. Naše malé (už před lety) chodila opakovaně na vypalování bradavic. Měla jich hodně na noze a vždy mi ji bylo úplně líto. Byla sice statečná, ale stejně...Tak snad vám to pomůže. Já ani nevím, jestli jsme tenkrát zkoušeli něco jinýho.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bradavice.org
Kontakty