Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(04. 07. 2010 15:57) Reagovat
Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit. Objevila se mi bradavice na špičce jazyku, docela nepříjemný pocit. Co s tím? Moc děkuji
(22. 09. 2010 11:16) Reagovat
Mám stejný problém, vyřešil jsi to nějak?
(30. 06. 2011 08:38) Reagovat
Co takhle navštívit lékaře ?Ale to ne, to budeme raději zkoušet co všechno se na to dá napatlat, utratí se prachy za zaručeně funkční masti a preparáty, oškube se kdejaká kytka a STEJNĚ to nepomůže (nebo jen dočasně). Vím o čem mluvím :D Věřte - DOKTOR s tím zatočí LEVNĚ, RYCHLE a hlavně SPOLEHLIVĚ !
(12. 12. 2010 15:11) Reagovat
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli má někdo zkušenosti s odstraněním bradavic na ruce?Mám syna 8roků,má bradavice na ruce začal mít jednu,pak jsme jí šli nechat odstranit s dusíkem u lékaře po čase se mu odjevila znovu a dále se mu rozšiřily i na dalších místech .Potřebovala bych poradit co mu mám na to přikládat,jelikož k lékaři na odstranění dusíkem jít už nechce.Pokud máte někdo nějaké zkušenosti s odstraněnín jinak budu ráda za každou informaci .Děkuji Čechovičová
(26. 12. 2010 17:58) Reagovat
Dobrý den, když jsem měl bradavice (bylo mi asi jako vašemu synovi) na noze, pomohlo mi sednout si s pinzetou a vytahovat kořínky-takové ty černé. Dusík mi nezabíral a tohle mi nakonec pomohlo. Nevím sice o nikom jiném kdo by to dělal, ale snad vám to pomůže. Jinak moje známá používá kyselinu mravenčí. ;-)
(31. 08. 2011 17:00) Reagovat
Dobrý den,také jsem měla bradavice,ale na noze,použila jsem přípravek Phyteneo Kolodium forte a pomohl,ale musí se aplikovat vícekrát.(někomu to nemusí pomoct,ale za zkoušku to stojí ;-) )
(03. 02. 2012 19:59) Reagovat
Mel jsem bradavivi na chodidle a nasel jsem na internetu Wartner tužku na odstranění bradavic,po par aplikaci uplne zmizele uff..Paradni vecicka.
(25. 06. 2013 12:11) Reagovat
Dobrý den, my měli stejný problém. Sice teda byly bradavice na chodidle, ale také jsme se jich nemohli vůbec zbavit. Nejdřív vypalování dusíkem asi 8x nic, nepomáhalo, pak mastičky z lékárny taky nic, pak vlaštovičník, taky nic a nakonec pomohla kyselina mravenčí!!!!!!! V lékárně se dá pořídit malá lahvička za 25 kč! Natírali jsme 1x někdy i 2x denně (ale nejlépe na noc),hlavně opatrně, používali jsme vatové tyčinky - jen místo kde je bradavice, protože to rozleptává okolní kůži a okolí jsme mazali krémem nivea(něco hodně mastného) - aby se okolní kůže nevysušila! A po nějakých pár (3-4)měsících byl nadobro pokoj!!!A už se nevrátily ani po roce a půl nic! A taky posilovat imunitu - hlíva ústřičná,dosti často jsem z ní dělala polévku!! Tak ať se podaří je dostat pryč!
(01. 04. 2011 07:55) Reagovat
Dobry den chtela bych se zeptat mam na noze asi devet malych bradavic davam na ne vsechno kolodium a odstranuju korinky ale nic nezabira muzete mi prosim poradit co na to? Dekuji za odpoved
(01. 04. 2011 12:45) Reagovat
AHOJ LUCI, MŮJ SYN MNĚL BRADAVICE NA RUCE ,MĚL JENOM JEDNU,KTEROU JSME BYLI VYMRAZIL, PO NĚJAKÉ DOBĚ SE MU OBJEVILA ZNOVU A K TOMU DALŠÍ.LÉČILY JSME SO VŠÍM KDO NÁM PORADIL,ALE NAKONEC SE MUSTRATILY,DÁVALI JSME PLÁTKY ČESNEKU,A PŘILEPILI JSME TO NÁPLASTÍ, PAK VYMOČIT VE VODĚ A DRHLI PEMZOU, NEPOMOHLO, NAKONEC NÁM PORADILA PANÍ V LÉKÁRNĚ ŽE TO U SYNA VYLÉČILA TAKTO:BRADAVIZI JSEM POTŘELA VODIČKOU NA BRADAVICE(KOUPILA JSEM V LÉKARNĚ)A HNED NA TO DALA NÁPLAST NA KUŘÍ OKA PAK JSME SE CHOVALI PODLE NÁVODU NA KRABIČCE NA KUŘÍ OKA OPAKOVALI JSME TO TAK DLOUHO AŽ SAMY ZMIZELY.DOUFÁM, ŽE TI MOJE RADA POMŮŽE,PŘEJÍ HODNĚ ÚSPĚCHŮ.JE TO BOJ NA DLOUHO TRAŤ, ZNÁM TO Z DOMŮ.KDYŽ PAK DEJ VĚDĚT.AHOJ SYLVA
(23. 08. 2011 23:20) Reagovat
Taky bych rada zazadala o radu...s bradavicema bojuji uz nekolik let..mela jsem je nekolikrat vypalovane vystrihovane..na zbyle mi lekari predepsali verrumal...po nem se mi bradavice tak akorat zvetsily..mam po tele mnoho jizev a bradavice si na nich rostou v klidu dal......mohl by mi prosim nekdo poradit co si na to koupit?..protoze jak vidim tak vypalovani mi opravdu nepomaha..pozn. mam je jen ovrchove bez cernych korinku...dekuji
(02. 03. 2012 13:20) Reagovat
ahoj,v dětství mi zabíralo aloe.Ve 2O se miudelala bradavice na noze a rozesela na asi 6O dalších po těle, včetně obličeje.No hrůza.Z lidového léčitelství jsme vyzkoušeli snad všechno,kožaři mě léčili hned 3 a v lékárně jsem si koupila vše bez receptu.Hrozně jsem se styděla a nakonec nemohla obout ani boty,bradavice na patě měla 2cm!!!Odjela jsem s kamarádkou na 3 týdny k moři a doma jsem zjistila,že nemám ani jednu bradavici a kupodivu ani žádnou jizvu.Slaná voda a hlavně psychika dělá divy!prý se bradavce musí ignorovat nebo jim nadávat.Držím pěsti,hlavně je pusťte z hlavy!
(05. 09. 2011 11:37) Reagovat
kolik trva vypalovaní bradavic
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bradavice.org
Kontakty