Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(17. 12. 2011 16:01) Reagovat
S bradavicemi se peru už přes dva roky. Začalo to jednou na šlapce - nechala jsem si ji opakovaně vypálit - BOLÍ TO JAKO ČERT a pka jsem to vzdala a nechala si je vyříznout. Rok jsem měla klid a teď jsem 14 dní po dalším řezání devíti kousků na stejném místě jako loni. Myslela jsem že už budu mít pokoj, ale včera jsem objevila miniaturní novou :cry:
(18. 04. 2012 13:07) Reagovat
Ahoj, udělala se mi bradavice na palci u ruky (horní strana), je to zhruba tak dva měsíce, potom jsem zjistila, že ji mám i na prsu v místě dvorce na okraji, to bylo zhruba před měsícem. Nasadila jsem léčbu duofilmem, bradavice na prsu se podstatně zmenšila a odlupuje se, ale bradavice na ruce je tak 2 cm velká(asi je mateční mrcha jedna ) a né a né se jí zbavit, už zkouším i česnek, okolo se mi jich začíná pár dělat, tak patlám duofilm a přikládám česnek. Poraďte někdo prosím co dělat. Na vypálení nejdu, mám s tím špatné zkušenosti.Děkuju :roll:
(22. 04. 2012 09:49) Reagovat
Já by jsem šla na to vypálení, když mi to vypalovala sestřička na noze, tak mi to nikdy neudělala celé, protože chodím do tanečních a dusík na tom byl přiložený asi 15 vteřin ( to byla ta bradavice, co je na těle a moc neodstávala, udělala mi to celkem třikrát a vůbec to nebolelo, jenom jsem to chvilku cítila potom. druhou bradavici mi vypalovala v podpaží a byla úplně jiný než ta na noze, vyčnívala v těla ven a a byla mnohem lepší než ta noze, ona jestli je ta bradavice takhle odstátá, tak to trošku trvá než se to dostane k těm nervům a vůbec to nebolí a jenom ta bradavice schytá ten dusík. já bych tam šla, protože čím dříve se tam půjde, tím lépe, protože potom třeba doktor bude nezbytný a bude to bolet několikrát tolik.
(22. 04. 2012 09:50) Reagovat
No a pokud stejně nechcete jít na to vypalování, tak třeba zkuste bradavičník, zakoupit v lékárně, ale s tím zkušenosti moc nemám, to by asi bylo na déle. Taky můžete zkusit vlaštovičník, ale o tom bych řekla že to s ním bude také na dlouhé lokte... muselo by se ti jím potírat dlouho a pravidelně. tak hodně štěstí ! ;-) ( text mám rozdělený, protože se mi do jednoho nevešel :D )
(23. 04. 2012 09:47) Reagovat
Na nose mam bradavicu uz niekolko rokov.Vyskusala som snad vsetko a nic nezabralo.Ked som sa s tym ako tak zmierila,pred mesiacom sa mi kusok od povodnej bradavici objavila dalsia a pred par dnami dalsie dve.Takze teraz mam na nose styri bradavice a vyzeram ako jezibaba.
(24. 04. 2012 13:48) Reagovat
mam 3 letou holčičku,před 2 měsici se ji udělal52 bradavic v prubehu 2 tydnu,ti nam na kožnim vyřizli a pak za 2 tydny dalšich 26 a ted je ma znova asi 10....nic nepomaha,,,,mužete mi neco poradit?děkuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bradavice.org
Kontakty