Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(29. 10. 2011 18:49) Reagovat
ahoj vsichni moje dcera ma velkou bradavici na prstu. nejdriv to byla takova mala tecka ale potom se to zvetsovalo. tak jsme sli na kozni a tam nam rekli at zkusime neakou mast.ta nepomahala tak jsme si k tomu sedly s pinzetou a korinky yvtahaly. :-)
(02. 11. 2011 07:13) Reagovat
ahoj,chtela jsem se zeptat, jestli vypalovani bradavic boli, syn se strasne boji, vubec tam nechce jit(je mu 12) a i kdyz me to taky delali, je to uz dlouho a nepamatuji si to. Diky za odpoved
(09. 11. 2011 05:26) Reagovat
Vůbec to nebolí, jen to studí. Pro mě to bylo docela příjemné :), ale nepomohlo mi to ani po půl roce :-(
(17. 02. 2012 00:52) Reagovat
Ale to vydrží, ja v tom istom veku som to vydržal. Pokial je bradavica mala tak sa zmrazí rýchlo, to nebolí. Ale jak je velká, tak musí byt zmrazená až do hlbky, to už bolí.Ale ked sa bojí tak može skúsit Wartner na doma, ale ked si to človek vypaluje poriadne tak aj to trocha boli.
(19. 11. 2011 08:14) Reagovat
čavte ľudia!!! Viem ako dokážu trápiť bradavice, mám ich od 10 rokov, postupne sa mi rozširovali z kolien na nohy a neskôr dokonca aj na ruky. Skúšal som všetko možné, cibulu, mastičky, pravidelne som chodil aj ku kožnej, ale tá mi to ešte zhoršila, lebo sa na vypálenom mieste vytvorilo ešte viac drobnejších. Skúšal som aj homeopatiká, proste asi všetko. Keď som sa už zmieril s tým že ich budem mať do konca života, že sú mi sudené, nevšímal som si ich, začal som cvičiť, chodiť do sauny, dal som si závezok že denne zjem aspon pol kila ovocia. Po dvoch mesiacoch som sa pozrel na nohy, bolo ich o polovicu menej, na kolenách skoro zmizli a aj tie na rukách, zostáva ich už pár. Takže žiadne stresy, naše telo je najlepšia lekáreň, len mu trochu viac dôverujte a určite vám zmiznú !!!Tak sa majte a veľa štastia !!!
(06. 12. 2011 19:37) Reagovat
ahoj, mám v podpaží bradavici a není taková, že byla úplně na tělě, vyčnívá, nevím jak se jí zbavit, tak jestli by někdo neměl zkušenost s takovýmto typem a poradil mi. jestli ano tak moc děkuju :)
(26. 12. 2011 19:53) Reagovat
Taky mě trápila bradavice v podpaží,zkoušela jsem vše,ale nic nezabíralo.Nakonec jsem šla ke kožní a ta mi ji na místě vystřihla nůžkama.Nebylo to nic příjemného a dost z toho tekla krev,ale od té doby mám od bradavic pokoj
(08. 12. 2011 15:57) Reagovat
Zkoušel jste někdo nový výrobek Bradavičník? Pomáhá to? Děkuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bradavice.org
Kontakty