Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(03. 01. 2013 16:06) Reagovat
Mám dvě bradavice a není to hezké.mám jednu na patĕ a druhou u prostřed chodidla.obĕ mi vyřezávaly a hodně to bolelo.ale vždy mi zase narostly. Tu uprostřed chodidla mi vyřezávali asi 4 krát a tu na patĕ jednou no tak doufám že to jednou přestane růst :sad:
(10. 06. 2013 11:39) Reagovat
Měla jsm bradavice na noze, ničím nešly odstranit. Nakonec mi pomohlo moře a písek. Chodila jsem týden na dovolené u moře v písku a bradavice nadobro zmizely.Zdraví Dana
(17. 01. 2013 20:50) Reagovat
Dobrý den.Máme v rodině také zkušenost s tímto neduhem.Lékařka nám řekla ,že vyřezáváním se naopak bradavice šíří.Vir je v krvi a potřísněním okolí při výřezu se vir dále šíří.Poradila nám ať bradavici dráždíme-narušujeme její povrch,přikládáme cibuli s octem ,mazali křídou.V lékárně jsme koupili Verrumal.Po této vražedné kombinaci bradavice nenávratně zmizely...Pomohlo to a bradavice se už neobjevily.
(18. 01. 2013 19:43) Reagovat
Dobrý večer.Je smutné co tedˇnapíši , ale závidím vám.Dcera jí hlívu už 3 měsíce, mažeme bradavice 1 týdně acetocaustinem i deně večer duofilem a přes den tea tree olejíčkem a pořát se nám dělaj a vracej.Ručičky má bolavé kolikrát i na dotek, strašné.Ve škole se jí špatně píše.Moc si přeju,ze všeho nejvíc aby měla už konečně pokoj.Od posměšků od spolužáků i od bolestí,které musí pořát snášet.Kéž by konečně něco zabralo a byl klid.
(19. 01. 2013 09:54) Reagovat
měli jsme to same a zabrala na vodicka z lekarny,akorat nevim nazev,vypada to jako kapky,modrobila krabicka,,,malou to moc palilo ale vysusilo ji vsechny a pomohlo
(26. 03. 2013 16:25) Reagovat
Ahoj chtěla bych se zeptat. Měla jsem bradavici na koleně a když jsem se holila tak jsem si ji omylem rozřízla. Pak jsem se nějak po týdnu koukla na tu nohu pozorně a zjistila jsem, že se mi to rozlezlo po celý noze zjistila jsem, že jich mám víc jak dvacet malejch. Ségra mi dala takovou tyčinku a vubec to nepomohlo a taky i Verrumal a nic. Říkala když byla na tom vyřezávání tak se jíto jestě zhoršilo. Co mám dělat? :-) :-)
(04. 04. 2013 05:15) Reagovat
Zkuste si zajít na kožní. Dnes se bradavice jen nevyřezávají a nevypalují. Možná vám na to předepíšou nějaký roztok.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bradavice.org
Kontakty