Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(03. 08. 2013 17:56) Reagovat
Zdravim,Memu synovi vcera odstranovali bradavici dusikem... A dnes mu bradavice natekla a zacalo z toho tect krev. Bradavice je ted asi 4x vetsi nez pred zmrazenim.Tak bych se chtel zeptat jestli to je OK a nebo radsi zajet k lekari. Nejsme ted blizko lekare, tak se radsi ptam.DikyStepan
(04. 10. 2013 12:22) Reagovat
I make cream from natural ingredients to eliminate the warts ! From my experience, the biggest warts that was 1.7 cm in diameter, had disappeared completely in 25 days. The vast majority of warts disappear within 5-7 days. You can contact me at the email calligula@hotmail.com or via SMS to the number +38765904961. Thanks
(15. 09. 2013 19:58) Reagovat
Mě osobně se osvědčil česnek s octem!!!!Udělala se mi bradavice na čele. Vzal jsem česnek a nakrájel ho asi na 2mm tlusté plátky. Poté jsem vzal lahev a nalil do ní ocet do kterého jsem přidal nakrájený česnek. Po cca 12 hodinách jsem si plátek česneku přiložil na bradavici a přelepil dvěmi náplastmi do kříže aby česnek nevypadl. po cca 4 hodinách jsem česnek odendal. Bradavice byla bílá a šla odloupnout. Poté jsem opět přilepil nový česnek a šel spát (trochu to pak štípe). Ráno jsem česnek sundal a místo bradavice už byl jen černý strup. Další večer jsem na strup opět přilepil naložený česnek a opět jsem nechal přez noc působit. Ráno jsem opět česnek sundal a už jsem nechal 2 dny aby se strup odloup sám. A JUPÍÍÍÍÍ ošklivá bradavice je fuč :lol:
Luke, (21. 01. 2017 14:36) Reagovat
Vyzkoušel jsem Vaši metodu s česnekem naloženým v octu a víceméně to probíhalo přesně tak, jak píšete. Kúra zdá se zabrala. Doporučuju vyzkoušet. Ale poprvé jsem to přehnal s tím octem, měl jsem zbytečně poleptaný celý prst.
(08. 11. 2013 09:45) Reagovat
Synovi 6 let se udělala bradavice na chodidle pod malíčkem. Byla větší, tak dr. doporučil zmrazení dusíkem. Před návštěvou lékaře jsem asi týden přikládala česnek naložený v octu. Zmražování byl masakr, kluk řval jak tur, zmražovali stříkáním z bombičky, nohu měl zmrzlou asi až na kost. Poté se mu tam udělal obrovitý puchýř, který zčernal. Párkrát jsme ho propíchli, ale skoro nic z něho nevyteklo, splasknul sám a po 3 týdnech se odloupnul. Bradavička se pod ním udělala znova jen malá kterou jsme už potírali jen na noc Duofilmem a po týdnu byla pryč, po koupání jsem ji normálně sloupla. Takže náš boj byl úspěšný, ale na zmrazování bych už asi nikdy nešla.
(07. 02. 2014 21:25) Reagovat
Já jsem bojovala urputně s bradavicemi před 10ti lety, duofilm, wartner tekutý dusík na domácí použití a česnek atd to ani nepočítám. Bradavice se mi rozlezly a nakonec to vyřešil tekutý dusík na kožním-po 2 letech trápení a napoprvé. Teď se mi po letech udělal takový malý kráter s černou tečkou na noze, myslela jsem, že kuří oko, ale když mi pedikérka do toho řízla, tekla krev, takže bradavice-vedle se mi udělala ještě jedna prťavá. Zatím zkouším náplast na kuří oka s kyselinou salicylovou, která prý zabírá i na bradavice a pak uvidím.Na rude ok, ale na plosce nohy se mi na dusík moc nechce.
(02. 03. 2014 19:14) Reagovat
Mám jednu vnitrni bradavici na pate, po vypalovani jich mam na noze 9 , je to enprijemny a jeste vam to nepomuze, nedoporucuji .. mne doporucili hrebicek (olej)tak uvidime ..
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bradavice.org
Kontakty