Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(26. 03. 2014 19:17) Reagovat
Ahojte, mel jsem s nimi taky problem...a stejne jako pise vetsina z vas, nepomahalo vubec nic. Pak jsem ale jel do Madarska na dovolenou do termalu a kdyz jsem se vratil tak jsem nemel ani jednu...ty lecive vody asi maji opravdu neco do sebe a to jsem tam byl jen tyden.Zkuste.
(28. 03. 2014 23:46) Reagovat
Náš syn s nimi bojoval asi 2 roky. Po vyřezání na kožní do cca 3 měsíců je měl znova. Zkoušeli jsme propolis, česnek namočený v octu i duofilm. Nakonec jsme je během 10 dní zlikvidovali sprejem Pjur Medical. Je to antibakteriální a antivirotický sprej, tak nás to napadlo a úspěch nás překvapil....
(26. 05. 2014 12:38) Reagovat
běžte to prosimtě viříznout :-|
(18. 09. 2014 10:10) Reagovat
doctor who full episodes season 1 achat adderall presbyterian healthcare charlotte nc
(02. 02. 2015 07:05) Reagovat
Oni se pořád ještě bradavice léčí dusíkem? Vím, že před dvaceti lety tomu tak bylo, ale říkal jsem si, že dnes už budou nějaké šetrnější a hlavně efektivnější metody.
(13. 04. 2015 15:12) Reagovat
Mám malou btafavici na bradavce. Teď mi ztmaval. Je to příznak nějaké nemoci ? Je odstranění laserem bolestivé?
(04. 06. 2015 12:14) Reagovat
Myslíte bradavici, která se vám vytvořila, nebo nějaké vystouplé znamínko? Pokud to druhé, určitě byste měla zajít k lékaři. Ne vždy ale změny znamenají nějaký vážnější problém.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bradavice.org
Kontakty