Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(06. 04. 2013 15:05) Reagovat
Konečně jsou pryč . Jak se nám to povedlo konečně ?ASPYRIN . Roymačkala jsem ho a kápla na něj nepatrne vody . Pak jsem nanesla kašičku na místa kde dcera měla bradavice přelepila náplastí bes polštářku tak , aby to vydrželo tři dny a neomezovalo při psaní a pod.Když jsme to sundaly , vzpadalo to ošklivě , ale kůže se jí sloupala i s bradavicema . Nechaly jsme tři dny v klidu ruce a pak opět znovu . Takto jsme to udělaly asi čtyřikrát . a už je konečně nemáme . Přejeme všem úspěšný boj s bradavicemi
(14. 04. 2013 15:59) Reagovat
Prosím pomozte mi. Je mi 12 a už přes rok léčím asi 6 bradavic kolem nehtů na rukou. Na vypalování jsem byla asi 7 a moc to bolí vždy jsem strašně brečela, už to vypadalo že zmizí ale znovu se vrátily. Úplně mě to psychicky ničí, ale rodiče mě chtějí znovu objednat na vypálení hrozně se bojím moje poslední naděje je Colodium forte. A jestli ani tohle nezabere tak jdu na vypalování znovu. Jsem v koncích prosím pomoc.
(22. 04. 2013 12:51) Reagovat
:-) Skuste ASPIRIN.Nám pomohl!A už máme klid
(27. 04. 2013 18:25) Reagovat
před léty jsem se také trápil s bradavicemi. Nakonec pomohl lék WARZ AB - růžový roztok, kterým se bradavice potírá. Ta potom odumře a vyloupne se. Bohužel se prodává jen v Německu.
(26. 06. 2013 14:42) Reagovat
Jak se bradavice léčí? Z mé zkušenosti mohu říct, že horko těžko. Zbavoval jsem se jich několik let. Bylo to v děckém věku, tak nevím, jestli medicína udělala pokrok, ale když čtu některé příspěvky, tak si říkám, že to asi pořád není žádná sláva.
(26. 07. 2013 08:54) Reagovat
zkuste to rostlinným způsobem. Mě a mé babi to pomohlo tak to zkuste.Jméno rostliny je VLAŠTOVIČNÍK a na internetu se dozvíte víc.váš anonym :P
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bradavice.org
Kontakty