Úvod Jak se bradavice léčí?

Jak se bradavice léčí?

Pokud se bradavice objeví na jakémkoliv místě na těle, je vždy lépe navštívit lékaře, v tomto případě dermatologa (kožního). Ten určí o jaký typ bradavic se jedná a jaký bude nejlepší způsob léčby.

V dnešní době je sice možné zakoupit účinné prostředky k léčbě bradavic i bez receptu, ale pokud si pacient není jistý, je lépe se svěřit do rukou odborníka. Neodborným ošetřením se mohou bradavice roznést na jiná místa nebo přenést na jinou osobu. Je třeba mít stále na paměti, že je to onemocnění zapříčiněné viry. Opatrnost se doporučuje zvláště u dětí a nebo u genitálních bradavic. I tak je léčba mnohdy komplikovaná a dlouhodobá.

 

Mezi základní metody léčby patří:

  • Keratolytická. Jde v podstatě o změkčení či poleptání bradavic určitým koncentrátem kyseliny. Jedná se především o kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou či hydroxid draselný. Koncentrát v podobě masti nebo roztoku se aplikuje několik dní na bradavice, které se po čase sloupnou, někdy je nutné použít skalpel (v odborné ordinaci), pod sloupnutými bradavicemi se vytvoří nová kůže. Tato léčba se hodí při léčbě plochých bradavic. Moluska se dá léčit hydroxidem draselným. Mezi přírodní keratolytikum patří vlaštovičník a cibule.
  • Zmrazením. Tato metoda je asi nejznámější a nejrozšířenější. Určitě každý slyšel, že se bradavice v lékařské ordinaci odstraňují zmrazením tekutým dusíkem, který je stlačený ve velké láhvi a pomocí nástavce se aplikuje přímo na místo postižení. Tato léčba se hodí pro odstranění pravých i plochých bradavic a kondylomatů. Někdy je zapotřebí aplikaci opakovat. Bradavice se působením tekutého dusíku okamžitě zmrazí a po čase (asi deset dnů) odpadne, pod ní se vytvoří kůže nová. K domácímuzmrazení bradavic se používá malá tlaková lahvička, kde je stlačen dimethyléter, který poslouží zhruba stejně jako tekutý dusík. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč. Pokud je bradavic na jednom místě více, doporučuje se léčba jednotlivých bradavic s odstupem času. Při nedostatečnosti jednoho použití se může s nanášení opakovat asi dvakrát. Je-li léčba neúčinná, nebo se bradavice úporně znovu objevují, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou. Tato léčba se používá u bradavic typu molluska, provádí se v odborné ambulanci při místním znecitlivění.
  • Chirurgická a elektrolytická léčba. Jde o chirurgické odstranění bradavic. S volbou této metody se lze setkat při selhání jiných prostředků a nebo při rozsáhlém postižení bradavicemi. Provádí se na odborném pracovišti (chirurgii) při místním znecitlivění, případně v anestezii.
  • Lidová léčba. Mnoho pacientů postižených bradavicemi se spoléhá na přírodní produkty a snaží se pomocí jich bradavic zbavit. Asi nejznámější je rostlina vlaštovičník, která produkuje (na řezu) žlutohnědé mléko, jež se aplikuje přímo na postižené místo. Aplikace se musí často opakovat. Léčba je celkem účinná. Mezi další prostředky patří šťáva z cibule a citrónu. Mnohým se osvědčilo potírání česnekem, který obsahuje allicin, ten působí antiviroticky. Česnek se považuje i za přírodní antibiotikum, takže chrání i před případným zanícením ošetřovaného místa.
  • Doplňková léčba. Kromě již uvedených metod se doporučuje i užívání různých doplňků stravy, které působí proti virům, chrání člověka zvyšují jeho obranyschopnost. Některé doplňky stravy jsou i cíleně zaměřeny na podpůrnou léčbu určitých typů bradavic.

Diskuse (73 komentářů)

(27. 04. 2012 14:40) Reagovat
Já by jsem zkusila dusík. A s doktorem by jsem se poradila proč se to dělá a z jaké příčiny. Jesli by tomu šo třeba něak předejít.. nevím. Mohlo by to být i třeba z chloru z bazénu, dcera by mohla být na to náchylnější. Ale já tomu moc nerozumím, tak by jsme vyhledala lékaře a třeba bych zkusila i ten dusík.
(15. 06. 2012 11:00) Reagovat
jenom ne dusík...Myslím, že jsou dnes šetrnější metody, jak se zbavit bradavic. Kamaráka mi vyprávěla, jak mají s dcerou špatné zkušenosti s vypalováním bradavic dusíkem.
(15. 06. 2012 12:49) Reagovat
Bradavice me trapi uz nekolik let a jedine, co mi opravdu pomaha, je dusik. Bradavic jsem se sice zbavila (i kdyz ne nikdy na trvalo), ale misto nich mam ted vsude velke jizvy. Ale slysela jsem o odtstranovani bradavic laserem, tak nevim jestli by po tom nebyly jizvy mensi.
(21. 01. 2016 08:59) Reagovat
Byla jsem s dcerou na laseru na noze. Je tam taky velká díra a hojí se to asi tak, jak po dusíku,ale je výhoda, že se to nevyleptá okolo,ale přesně tam,kde to má.
(30. 06. 2012 15:42) Reagovat
Zdravím všechny spolutrpitele :)Postihl mne poměrně rozsáhlý výsev bradavic na plosce nohy (vnitřní strana chodidla za palcem, cca 1*5cm), poslechl jsem rady ohledně antibakteriálního mýdla-gelu Sanytol. Už druhý den po prvním mazání (cca 4-5x denně) tímto gelem byl vidět účinek, nyní 3. den mazání gelem bradavice ztmavly z růžovo-hnědé (celkem velké, z plosky vystupující a vodnaté "puchýře") do temně červeno-hnědě, splaskávají a pomalu mizí. Nevím jak to bude postupovat dál, zda se nějak vyloupou, vypadají atd., ale myslím oproti nějakému vypalování (dost bolestivý zásah s dlouhodobějším hojením) či nošení česneku cibule (zápach) je to nebe a dudy, vřele doporučuji. Vždy jen několikrát potřu a nechám zaschnout a toto opakuji několikrát denně (když si vzpomenu :)). Zkuste to, lahvička gelu 250ml s aplikátorem (zkrátka jako klasické gelové mýdlo/šampon) vyjde kolem 100,- Kč a myslím to stojí za to.
(19. 07. 2012 20:14) Reagovat
MI HODNĚ A RYCHLE POMOHLO , KDY JSEM NATŘEL BRADAVICE S BATOU S ŠVÉDSKAMA KAPKAMA A TOMU NAPLASTEM, KAŽDY DRUHÉ DEN JSEM TO VYMĚNIL A ZNOVA JSEM TO OPAKOVAL, ZA TÝDEN VELKÉ BRADAVICE VYLĚTĚL NAVŽDY.
(19. 07. 2012 20:23) Reagovat
2) pokračovani---ale batu musi se namočit s Švédskama Kapkama a nechat to přimo na bradavici a nalepit s naplastem, to opakovat a vyměnit každy druhe den,tak dlouho dokud bradavice ne zmizi, kromě toho použivat vždy švedske kapky na ktery kolik potiže
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bradavice.org
Kontakty